Loading…
Tilbage
×

Info

Der findes en nyere version af resourcen her

Release af ny OIOUBL version 2.1 og nye OIOUBL Schematroner version 1.12


Erhvervsstyrelsen/Nemhandel frigiver hermed release af ny OIOUBL version 2.1 og tilhørende OIOUBL schematroner i version 1.12.

Opdateringen af OIOUBL schematronerne er en minor versionsopdatering, der sikrer understøttelse af UBL 2.1 og åbner for ny frivillig funktionalitet samt indeholde en række mindre og større fejlrettelser i de nuværende OIOUBL schematroner.

Det overordnede formål med at opdatere OIOUBL dokumentstandarden, er at give mulighed for anvende miljømærker og andre produkt-certifikater i OIOUBL fakturaer og kreditnotaer, samt sikre, at OIOUBL dokumentstandarden kommer et skridt nærmere Peppol dokumentstandarderne således, at OIOUBL og Peppol kommer til at benytte samme UBL 2.1 standard.

Links til supplerende materialer:

Tidsplan fra Erhvervsstyrelsen/Nemhandel:

  • 13.04.2022: Frigivelse af RASP konfigurationfil som del OIORASP med opdaterede henvisninger til XSD'er.
  • 15.05.2022: Deadline for teknisk implementering af OIOUBL schematroner.

For systemleverandører/Nemhandel-aktører, der teknisk foretager schemavalidering (ved hjælp af XSD'erne) for modtagelse af dokumenter, er det vigtigt at forberede disse opdateringer således, at man pr. 15.05.2022 er parat at modtage fakturaer og kreditnotaer med miljømærke informationer.

Evt. spørgsmål vedr. denne betaversion kan sendes til: support@nemhandel.dk 

Med venlig hilsen
Nemhandel teamet

Profilbillede

RASP Konfigurationsfil

Charlotte Skovhus

Kære NemHandel Team

Er der nogen ny status på frigivelse af RASP konfigurationsfilen?

På forhånd tak

Venlig hilsen

Charlotte Skovhus, mySupply

Hej Charlotte, 

Beklager forsinkelsen. De er netop publiceret her: https://www.digitaliser.dk/news/6800476

Med venlig hilsen

Nemhandel teamet

Profilbillede

Opdatering af zip-fil vedr. OIOUBL UtilityStatement

Mogens Graversgaard Christensen

På baggrund af kommentarer om XSD'en for OIOUBL UtilityStatement, har Nemhandel  valgt at lægge den gamle version af den XSD tilbage. Derudover er en eksempel fil opdateret.

Se denne zip-fil: https://rep.erst.dk/git/openebusiness/common/-/blob/master/released/oioubl/OIOUBL_Schematron_2022-04-19_v1.12.1.5bab84f.zip

Schematronen for OIOUBL UtilityStatement er uændret. 

Nemhandel kommer på et senere tidspunkt til at varsle en opdatering til ny XSD for UtilityStatement. Vi vil gerne med denne opdatering sikre, at de nuværende OIOUBL UtilityStatement kan kører videre uændret.

Med venlig hilsen

Nemhandel teamet