Digitaliseringsstyrelsen har besluttet at forlænge overgangsordningen for kvalificeret signering med Lokal IdP til den 20. maj 2026.
Med MitID Erhvervs release 9 (slut maj 2024) blev det muligt at gennemføre kvalificeret signering for identiteter udstedt af Lokal IdP. I den forbindelse blev der stillet nye krav til revision af Lokal IdP-løsningerne for at kunne aktivere kvalificeret signering, som fremgik af MitID Erhvervs vilkår for anvendelse af Lokal IdP (bilag 7), herunder specifikt bilag B. For at opfylde kravene til kvalificeret digital signatur skal registreringsprocessen leve op til kravene i eIDAS-forordningen (fra 2014), herunder specifikt artikel 24.1.
Den tidligere overgangsordning, som løb frem til september 2024, er nu forlænget til den 20. maj 2026.
Brugerorganisationer med aktiveret kvalificeret signering med Lokal IdP er blevet kontaktet direkte med instruks om, hvilken dokumentation de skal indsende, hvis de fortsat ønsker at kunne benytte kvalificeret signering frem til maj 2026:
- Brugerorganisationer med egen Lokal IdP skal få den revisor, der har udarbejdet deres organisations seneste NSIS-erklæring, til at udpege, hvor det specifikt fremgår, at kravene i bilag B fortsat er opfyldt. Derudover skal de udfylde en ledelseserklæring.
- Brugerorganisationer med en FullService Lokal IdP skal udfylde og indsende en ledelseserklæring.
Webinar om overgangsordningen
Digitaliseringsstyrelsen afholder webinar om den forlængede overgangsordning tirsdag den 28. oktober kl. 10:00-11:00.
På webinaret vil rammerne for overgangsordningen blive præsenteret, og det vil være muligt at stille spørgsmål.
Tilmelding til webinaret skal ske til: mitiderhverv@digst.dk.