Loading…
Tilbage

Profilbillede

Hvornår vi I betegne en regning for modtaget?

Mads Parby

I "Bekendtgørelse om elektronisk afregning med offentlig myndighed" står der følgende:

§ 6. En regning fra en leverandør anses for modtaget af den offentlige myndighed, når regningen er tilgængelig for indlæsning i myndighedens fakturahåndterings- eller økonomisystem.

Vil der være korrekt, hvis passus hed:

"En regning fra en leverandør anses for modtaget af den offentlige myndighed, når kvittering fra modtages tekninske modtagelse er bekræftet"?

Venlig hilsen

Mads Parby

Digitaliseringsstyrelsen 

Hej Mads

Det kræver bare at alle aktører kan levere en modtagelses kvittering retur til afsender!

Ellers kan vi godt tilslutte os, at den tekniske modtagelse er korrekt.

 

Mvh Bryan Lindenskjold

Tak for svar Bryan

Hej Mads

Eftersom kvitteringen sker i selve NemHandelsdialogen, har jeg følgende forslag:

"En regning fra en leverandør anses for modtaget af den offentlige myndighed, når dette er teknisk bekræftet via den gældende infrastruktur for elektronisk dokumentudveksling."

Hej Helle,

Tak for dit svar - jeg tager det med videre.